Şair, Yönetmen, Senarist, Oyuncu: 10 Maddede Yılmaz Erdoğan

Çok iyi bir tiyatrocu, şair ruhlu bir senarist, ağır rollerin sağlam oyuncusu, eğlenceli yönetmen Yılmaz Erdoğan… Onu yaptığı işlerle, yönettiği filmlerle, yazdığı şiir kitaplarıyla, senaryolarıyla ve oyunculuğu ile tanımlayabiliriz ancak. Pek tabi de yeterli olur bu. Sadece yerli filmler değil yabancı yapımlarda da oynayan Yılmaz Erdoğan’ı 10 maddede anlattık.

1Olacak O Kadar

Levent Kırca’nın satirik show programı Olacak O Kadar’da senarist olduğunu pek çok kişi bilmez. Ama o dönemlerin kaliteli mizah anlayışının arkasındaki güçlü kalemlerden biriydi Yılmaz Erdoğan. Sadece 21 yaşında iken çıkardığı işlerden ilerleyen yıllarda atacağı adımların fragmanını gördük.

2Bir Demet Tiyatro

Sonra 95 yılında bir neslin malı olacak Bir Demet Tiyatro’yu yazıp aynı zamanda Mükremin karakterine can veren Erdoğan 11 sene boyunca bu işi devam ettirdi. Tiyatroyu sahnelerden TV ekranlarına taşıyan bir proje idi bu. Çok sevildi.

3Vizontele

2001’de Vizontele geldi. Deli Emin… Mükemmel oyuncu kadrosu ile orijinal bir senaryoyu harmanlayınca kaliteli bir film çıktı. Çok maliyetli bir film olmasının sonucunu gişede çok izlenerek aldı.

4Organize İşler

Vizontele ikinci filmi ve sonra Organize İşler ile sinema hayatına yeni basamaklar ekleyen Erdoğan hem yazıp hem yönetip hem de oynuyordu. Ulusal ödüller de beraberinde gelirken Yılmaz Erdoğan’ın Türk sinemasındaki yeri sağlamlaşmış hale gelmekteydi.

5Çok Güzel Hareketler Bunlar

Çok Güzel Hareketler bunlar bir atölye idi. Bu atölyeden birçok isim çıktı sektöre. Hem oyuncu hem de şarkıcı çıkan programın yönetmeniydi Erdoğan. Eser Yenenler, İbrahim Büyükak, Oğuzhan Koç gibi oyuncular çıktı showdan.

6Kelebeğin Rüyası

Kelebeğin Rüyası belki de en kaliteli işiydi. Tam anlamı ile damga vurdu dönemine. Hem senaryosu hem de oyuncuları ile kalite şelalesi bir filmdi. Kendisi de Behçet Necatigil’i oynadı bu filmde. Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Farah Zeynep Abdullah’ın isimleri de bir başka artısıydı filmin.

7Water Diviner

Sonra Cem Yılmaz ile Russel Crowe’ın Water Diviner isimli filminde iki Türk’ü canlandırdılar. Böylelikle yabancı bir film işine de imza atmış oldu Erdoğan.

8Şair

İyi bir şair aynı zamanda. Kayıp Kentin Yakışıklısı ve Sahiler Düş Düşler Sahil adlı şiir kitapları 2000’lerin başında çıktı.

9Çocukları

Sanem Oktar ile evliliklerinden Berfin Erdoğan isimli bir kızı ve Belçim Bilgin’den de Rodin Erdoğan adlı bir oğlu olmuştur.

10Son filmi

Son filmi Ekşi Elmalar da aynı yıldızlar geçidi idi. Birçok ünlü oyuncu ile yine kaliteli bir iş çıkardı Erdoğan.

Yılmaz Erdoğan Twitter

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.