Saygın Soysal Kendini Anlattı

747
‘Kara Para Aşk‘ dizisinin kötü adamı Saygın Soysal, “Canlandırdığım karaktakteri anlamaya çalışıyorum ama onunla duygusal bir ilişkiye girmiyorum, hiçbir oyuncu da girmez” diyor
 
ATV’nin çarşamba akşamlarına damga vuran dizisi ‘Kara Para Aşk’ta canlandırdığı ‘Metin Dündar’ karakteriyle adından söz ettiren Saygın Soysal, kendisiyle ilgili merak edilenleri Esquire dergisinden Türkan Doğan’a anlattı…
Çok sık röportaj vermiyorsunuz… Genellikle cevaplamaktan sıkıldığınız röportaj soruları neler oluyor?
Bana yönelen her soru sıkıyor beni aslında. Yani nasıl biri olduğumla ilgili olan her soru… Kendimizi anlatmak için değil de yaşamak için dünyaya geldiğimizi düşünenlerdenim. İnsanın kendinden bahsetmesi zor ve objektiflikten uzak bence.
 
MÜCADELE GÜCÜ KAZANDIM
Oyunculuğunuz çok beğeniliyor. Ancak hiç ‘Oyuncu olmasaydım, nasıl bir hayatım olurdu acaba?’ diye düşündünüz mü?
Açıkçası ‘Oyuncu olmasaydım, nasıl bir hayatım olurdu?’ diye düşünmedim hiç; çünkü oyuncu olmanın hayatımı değiştirdiğini düşünmüyorum. Tabii ki sosyal hayatım bu meslekle şekillendi ama bunun dışında, oyuncu olmak ya da başka bir iş yapıyor olmak, çok da fark etmiyor. Nasıl biriysem öyle yaşıyorum. Oyuncuyum ya da değilim; mesleğe o kadar anlam yüklememek gerek.
Bir sürü kentte, biraz göçebe bir çocukluk ve ilk gençlik yıllarınız olmuş. Bugün baktığınızda o göçebe yaşam size neler kazandırdı?
Sanırım birçok şey kazandırdı. Mesela; eğitim hayatıma Bursa’da dil eğitiminin de verildiği özel bir okulda başladı ve İstanbul Kartal’da bir ilköğretim okulunda bitti, tabii ben de bittim. Bursa’daki düzenimizden çok daha farklı, zor bir döneme girmiştik. Devlet okuluna gitmem gerekiyordu. Gecekondular arasında bir mahalle okuluydu. Hayatımda ilk sopamı orada yedim. Sonra çoğuyla arkadaş olduk. Ortaokulun ilk yılını ise Bostancı’da bir okulda okudum. Sonra liseden mezun olana kadar da Trabzon’da okudum. Zordu tabii ama adapte olup devam edebildim. Şimdi düşününce; sanırım bütün bunlar bana bir mücadele gücü kazandırdı.
 
KÖTÜLÜK GENETİK MİRAS
‘Kara Para Aşk’ dizisinde canlandırdığınız ‘Metin Dündar’ oldukça kötü biri. Sizce bir insan neden kötü olur?
Bir insan neden kötü olur, gerçekten bir tanım yapmak zor. İnsanın bir melek olarak doğduğunu düşünenler var ama bilim insanları kötülük dürtüsünün genetik mirasımızdan kaynaklandığını kanıtladılar. ‘Kötülük geni’ diye bir şeyden bahsediliyor. Eğer öyleyse, belki de içimizde uyanmayı kollayan bir kötü var ya da bazılarımızda iyilik duygusu uyanmayı bekliyordur. Hangisini seçmek kolay bilmiyorum ama benim iyi insandan anladığım, içinde kötülük olmayan değil; olsa da onu ehlileştiren, ona hükmeden kişi.
Oynadığınız karakteri anladığınızı düşündüğünüz oluyor mu hiç?
Anlıyorum tabii, anlamadan karakteri oynayamazsınız. Ama onunla duygusal bir ilişkiye girmiyorum; hiçbir oyuncu da girmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.