Set Arası Okullu Oyuncular

485

Ceren Olcayto / ’Kurtlar Vadisi Pusu’
Kurtların güzel Peri’si 

Bir kadın için çok keyifli bir çalışma alanı olduğunu düşünerek İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mücevher Tasarımı Bölümü’nde okumaya başlamıştı. Ama 2005’te rol aldığı ilk dizi ‘Nefes Nefese’den beri bir ayağı hep İstanbul’da olunca, okul işi de bambaşka bir yola girdi. ‘Kurtlar Vadisi Pusu’nun Peri’si Ceren Olcayto’dan söz ediyoruz. ‘Elif’in Günlüğü ’, ‘Sınıf ’, ‘Bir Bulut Olsam’ gibi birçok dizide yer alan güzel oyuncu, uzun süreli ilk ekran deneyimini ‘Kurtlar Vadisi Pusu’yla yaşıyor. Artık tamamen İstanbullu. Oyunculuk tutkusu yüzünden, Dokuz Eylül Üniversitesi’ni bırakıp Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’ne başlamış. Bir daha böyle bir şey yapamayacağını söylüyor. “Set arasında sınavlara girdiğim oluyor” diyor.

Damla Sönmez
Yeditepe Üniversitesi, Tiyatro Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Damla Sönmez, çocukluk hayalini yaşıyor. Şimdiye kadar hayatında yaşadığı her şeyi oyuncu olmak uğruna yapmış; bu yolda adım adım ilerlemiş. “Ne kadar çok oyunculuk yaparsanız, o kadar çok duruşunuzu, adımlarınızı, bakış ve mimiklerinizi kontrol edebiliyorsunuz” diyor. 

Kemal Uçar / ’Sen de Gitme’
Oyunculuğa, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı okuduğu zamanlarda figüranlık yaparak başlamış. Ona göre, oyunculuk yaparken, kendine sürekli bir şeyler katmak şart. Bu yüzden, Bahçeşehir Üniversitesi’nde İleri Oyunculuk yüksek lisansı yapıyor. Çalışırken okumanın zorluklarını farklı şekilde yaşadığını dile getiriyor. “Bir grup insan, neden orada olduğumu anlamıyor. ‘Oyunculuk yapıyorsun zaten. Ne işin var okulda ?’ gibi tepkiler alıyorum” diyor. 

Ozan Osmanpaşaoğlu / ’Kalbim Seni Seçti’
Lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış; yetmemiş, şimdi de aynı üniversitede işletme yüksek lisansı yapıyor. Tabii bütün bu zor bölümler, oyunculuk macerasına eşlik ediyor. Kendisine göre, o yeteneklerini geç fark eden oyunculardan. Üniversite okumanın kazandırdığı en önemli şeyin vizyon olduğunu düşünüyor. Okulunda devam zorunluluğu var, ama şimdilik sorun yaşamadığını söylüyor.

Gözde Mutluer / ’Tövbeler Tövbesi’
Üniversite sınavında, Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon Bölümünü tercih etmiş. 19 yaşındaki oyuncu, şimdi anne ve babasının ona çok destek olduğunu söylüyor. ‘Tövbeler Tövbesi ’ dizisinin ‘Songül’ karakteri Gözde Mutluer, kamera arkasını bilmenin, oyunculuğa bir nebze de olsa artı sağladığını düşünüyor. Okurken çalışmanın tek zorluğu kendine ve ailesine zaman ayıramamak. “Oyunculuk çok zevkli. Daima yeni şeyler öğrenmek ve kendini geliştirmek zorundasın. Fedakârlık yapmam gerekirse, kesinlikle okulumdan yaparım” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.