Amerikalı yazar Herman Melville, Amerikan edebiyat klasiği kabul edilen “Moby Dick” adlı ünlü romanın yazarıdır. Uzun yıllar boyunca unutulmuş bir yazar olarak kalmıştır. 1920’li yıllarda yeniden keşfedilip büyük bir yazar olarak kabul edilmiştir. Herman Melville’ın doğum gününe özel sinema alanındaki 5 uyarlamasını sizin için derledik…

Herman Melville

1The Sea Beast – 1926

2Omoo-Omoo, the Shark God – 1949

3Moby Dick – 1956

4Billy Budd – 1962

5Pola X – 1999

Herman Melville Kimdir?

Herman Melville, 1819’da New York’ta doğdu. Babasının ölümü üzerine 13 yaşında hayata atıldı. Beş yıl değişik işlerde çalıştıktan sonra 18 yaşında Liverpool’a giden bir gemide iş buldu. 22 yaşında güney denizlerinde balina avına çıktı. Ancak şartlar zorlaşınca bazı arkadaşlarıyla gemiyi terk ederek Typee yerlileri arasında yaşamaya başladı. Adaya gelen bir Avustralya gemisiyle tekrar denizciliğe döndü. Bir gemide isyana katılmaktan hüküm giydi. Tahiti civarında yerlilerle bir süre kaldı. Bir başka balina gemisiyle Hawaii’ye gitti. 30’lu yaşlarında Boston’a döndü.

Bir işte çalışmadı; yazmaya başladı. 1846 yılında yayınlanan ilk romanlarında yerliler arasında geçen günlerini anlattı. Macera ve felsefenin iç içe geçtiği Moby Dick’i 1851’de tamamladı. Romanları yeterince ilgi görmeyince edebiyattan uzaklaştı ve 1866’da New York gümrüğüne müfettiş olarak girdi. 28 Eylül 1891 de New York’ta hayata gözlerini yumdu. Değeri ölümünden sonra anlaşıldı. Herman Melville’ın birçok eseri dilimize çevrilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.