Stephen King uyarlamaları neden yeniden moda?

377

Filmlerde ve dizilerde, Stephen King’in kitaplarını bir sonraki korku dönemi için ilham kaynağı olarak yeniden geri döndü.

Stephen King, tüm zamanların en başarılı yazarlarından biri. Kitapları dünya çapında toplam 350 milyon kopya sattı, ancak 2009’da Under the Dome’un piyasaya sürülmesine kadar popülaritesi ve varlığı yıllarca sönmüştü. Daha sonra da bu, son altı yılda birkaç King uyarlamasıyla büyük bir patlama yarattı. Ve aralarında It , Pet SemataryGerald’s Game ve The Dark Tower gibi kitaplar var.

Onlar için kritik karşılama vurulmuş ya da kaçırılmış olsa da, filmler ticari olarak şüphesiz başarılı olmuştur. Korku her zaman kültürel kaygılara hitap etmiştir. Yıllar içinde türler ve korkular değişirken, tarifin bu kısmı onlarca yıldır değişmedi. 

Yeni milenyumun başlangıcı daha sonra en popüler canavar olarak zombinin ortaya çıkmasına neden oldu. Dawn of the Dead ve 28 Days Later gibi filmler büyük ticari başarılar elde etti ve The Walking Dead daha sonra zombiyi televizyona bile getirdi.

Ancak Obama dönemi, Orta Doğu’daki savaşların kaynaması, dünyanın dört bir yanındaki ekonomilerin toparlanması ve diğer endişelerin azalmasıyla bu endişelerin çoğunu hafifletti. En acil krizler atlatılmıştı. Zombi kıyameti, zombinin temsil edebileceği her şeyle birlikte – aşağı yukarı – geçti.

King’in canavarlarının çok çeşitli olması ve bunların temsil edebilecekleri, malzemesini çok yönlü kılıyor. Herkesin dehşet içinde “bir sonraki büyük şeyi” aradığı bir zaman için mükemmeller. King’in tüm uyarlamalarının altında yatan tek bir odak noktası yok, bu yüzden denenecek çok şey var.

Pet Sematary, bireysel ve aile olarak keder ve kayıpla ilgilenir. Stand, sosyolojik bir çalışmadır ve tesadüfen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut politik ve sosyal atmosfer için mükemmel bir analojidir.

O halde King’in yeniden canlanması, yeniden keşfetme, ticari başarı ve korkudaki belirgin yeni trendin boşluğunun bir karışımıdır. İzleyiciler bir sonraki eğilimi beklerken, insanlar materyal için en önemli edebi temsilcisine dönmeye devam edecekler.

King’e yardımcı olan son bir şey, okuyucularının çoğunun uzun bir süredir The Dark Tower serisinin yanı sıra It ve The Stand’ın yeniden yapımlarını özlemiş olmasıydı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.