Tatilde İzlemek İçin Film Önerisi Arayanlara 8 Film Tavsiyesi

1107

Tatildeyken yapılacak bir şey bulunmadığı zaman en iyi çözümlerden biri arkadaşlarla film izlemektir. Tatile çıkacak kadar şanslı olmayanlarımızın da genellikle en iyi tercihi yeni filmler izleyerek bulundukları ortamdan uzaklaşmalarıdır. Haydi gelin hep birlikte yaşadığımız evreni geride bırakarak farklı evrenlere yelken açalım.

1. Gonjiam: Haunted Asylum (IMDB: 6,2)

Youtuberların çektiği korku videolarını izlediniz mi? Ülkemizde de sıklıkla rastladığımız bu tarz videoları Koreli gençlerimiz CNN’in hazırladığı listedeki en ürkütücü yerlerden birinde canlı yayın yapma fikriyle 1.000.000 izleyici sınırına ulaşmayı hedefliyorlar. Bu hedefleri doğrultusunda başlarına gelen şeyler sizi gerim gerim gerebilir. Korku filmlerinden hoşlanan insanların gözü kapalı izlemeyi tercih edeceği bir film. Ruhi Çenet böyle bir canlı yayın yapsa izler miydiniz?

2. Deadpool 2 (IMDB: 8,1)

18 Mayıs 2018 tarihinde vizyona giren süper kahraman filmi. Süper kahraman filmlerinin genel havasından oldukça uzak bir film. Bu evrene hakim olmayan insanların bile izleyebileceği bir yapım. Her ne kadar ilk film kadar beğenilmese de Ryan Reynolds hatrına izlenesi bir filmdir.

3. Baijan Bajrangi (IMDB: 8,8)

Bollywood’un 3 Khan’ından Salman Khan’ın yüreklere dokunan filmi. Hint sinemasının etkisinin arttığı bu günlerde listeye bir Hint filmi eklemeden geçmek istemedim. Sevginin esamesinin okunmadığı böyle günlerde izleyince daha bir dokunuyor insanın yüreğine. Uzun zamandır ağlayamıyor musunuz? Kendinizi filmin akışına bırakın ve yüreğiniz sevgiyle dolup göz pınarlarınızdan taşsın.

4. Ölümlü Dünya (IMDB: 8,0)

Aşina olduğumuz yetenekli oyuncuların yanı sıra Doğu Demirkol ve Feyyaz Yiğit gibi iki muazzam adamı izlediğimiz bir Ali Atay filmi. Ali Atay’ın ilk filmi Limonata’yı izlediyseniz nasıl bir yönetmen olduğunu az çok kavramışsınızdır. Limonata’nın üstüne bir koyup ilerlemiş, mükemmel olmuş. Aksiyonu bol, kahkahası bol bir film. Feyyaz Yiğit’in birkaç sahnesinde gülmekten gözlerinizden yaşlar gelmesi olası. Aksiyon ve komedinin birlikte harmanlandığı nadide eserlerden biri. Filmin PR çalışması için ekibin ortaya attığı fikirleri izledikten sonra filmi daha bir merakla izleyeceğinizden eminim.

5. The Purge Serisi:

Muhteşem bir fikrin etrafında çekilmiş korku/gerilim film serisi. Suç oranının azalması maksadıyla Amerika’nın yeni kurucu babaları arınma gecesi fikrini ortaya atıyor. 2022 yılında geçen bu filmde toplumumuz suçlardan arınmak maksadıyla 12 saatlik bir süre içinde senelik öfkelerini ortaya döküyorlar. Cinayet de dahil olmak üzere akla gelebilecek her suç serbest. İlk filmde bu muazzam fikir yeteri kadar güzel işlenemese de ikinci filmde çıtayı yükseltmişler. Serinin dördüncü filmi vizyona girmeden önce hala izlemeyen varsa buyursun izlesin efendim.

6. LA 92 (IMDB: 8,2)

National Geographic’in hazırladığı belgesel film. 1992 yılında silahsız bir siyahı döverek öldüren dört polisin mahkemede beraat etmesi üzerine başlanan ayaklanmayı elde edilen görüntülerle bize sunuyor. Ayaklanmada en büyük etken dövülme görüntülerinin medyaya sızması ve toplumun gündemi haline gelmesidir. Yakın tarihten keyif alan herkesin izlemesi gereken bir yapım.

 

 

7. Beast of No Nation (IMDB: 7,8):

Uzodinma Iwelea’nın aynı isimli romanından uyarlanarak “çocuk asker” meselesi üzerinde duran film. Agu isimli çocuğun ailesinin öldürülmesiyle birlikte asker olmasını ve bir afrika ülkesindeki savaş ortamını aktarıyor bize. İnternette kısa süreli gezintilerimizde bile rastladığımız savaş ortamını ve çocukların psikolojisini o kadar güzel anlatmış ki. Aktarılan hiçbir şey -maalesef- yabancı gelmiyor bize. Keşke çocukları ölüm görmeden büyütme gibi bir şansımız olabilseydi…

8. Split (IMDB: 7,3):

Psikolojik yapımlardan hoşlanır mısınız? Öyleyse bu film tam size göre. Çoklu kişilik bozukluğu rahatsızlığı olan Kevin’ın 23 ayrı alter egosu vardır. Alter egolarını izlerken Kevin’ın yaşamına dair aldığınız ipuçları, filmin gidişatı hakkında fikir yürütmeleriniz ve James Mcavoy’un muazzam oyunculuğuyla kesinlikle izlenesi bir film olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Film hoşunuza giderse Chris Sizemore’un yaşam hikayesini de okuyarak çoklu kişilik bozukluğu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Efendim bugünlük bizden bu kadar. Haftaya daha farklı filmlerle karşınızda olmak dileğiyle. Sizin de önereceğiniz filmler varsa yorum olarak bırakabilirsiniz. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.