Tom Hanks’in 62. yaşı şerefine en iyi 10 filmini sizin için derledik…

Tom Hanks

1The Big – 1988

Akademi tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilen Tom Hanks, hikayede, lunaparktaki dilek makinesine artık büyümek istediğini söylemesinin ardından bir anda dileğinin gerçekleşmesi sonucu kendini yetişkin bir adam olarak bulan Josh’a hayat veriyor. Penny Marshall’ın yönetmeliğini yaptığı Big’in oyuncu kadrosunda Hanks’in yanı sıra Elizabeth Perkins, Robert Loggia ve John Heard yer alıyor.

2Philadelphia – 1993

Eşcinsel ve işinde başarılı bir avukat olan Andrew Beckett’in bir gün AIDS virüsü taşıdığını fark edilip, çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işine de sudan bir nedenden ötürü son verilir. Şirketin patronu ile arasının çok iyi olmasından ötürü buna çok şaşıran avukat, şirketi ve patronu aleyhine mahkemeye dava açmaya karar verir. Böylece AIDS kurbanı bir bireyin toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava da başlamış olur ve ona bu hukuk mücadelesinde arkadaşı Joe Miller destekçisi olur. Jonathan Demme’nin yönetmenliğini üstlendiği; başrollerini ise Tom Hanks ile Denzel Washington’un paylaştığı Philadelphia; Hanks’in En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’na layık görüldü.

3Forrest Gump – 1994

‘Zeki bir insan değilim ama sevgi nedir bilirim…’ Tesadüf rüzgarlarının estiği hikayesini, izleyiciye en saf ve yalın haliyle sunabilen Forrest Gump, izleyiciye farklı bir perspektiften bakmasını sağlıyor. Film, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip olan; bir bankta oturup yanındaki yabancılara kendi hayat hikayesini anlatan Forrest’in öyküsü. Winston Groom’un aynı adlı romanından Robert Zemeckis tarafından beyazperdeye uyarlanan Forrest Gump; müziklerinden, renklerine varıncaya dek birçok konuda sinemanın göz bebeklerinden biridir. Özellikle Tom Hanks’in muhteşem performansıyla sinema tarihine geçen Forrest Gump, hayata karşı takındığımız tüm o umutsuz ve mutsuz halleri ortadan kaldıran, adeta mutluluk aşılayan bir film.

4Saving Private Ryan – 1998

kinci Dünya Savaşı’nda üç kardeşi ölen er James Ryan, annesinin sağ kalan tek oğludur. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün sekiz kişilik bir askeri birlik, Başkan’dan gelen bir emirle Ryan’ı sağ salim kurtarıp annesine teslim etmekle görevlendirilir. Tom Hanks aday olduğu ödülleri kazanamasa da film 5 dalda Oscar dahil toplam 79 ödül aldı.

5The Green Mile – 1999

Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğaüstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb’un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb’un Coffey’in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar ise gelişir… Coffey bu gücü sayesinde mucizeler yaratmaktadır ve Edgecomb bu mucizenin yaşamaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan The Green Mile’ın yönetmenliğini ise Frank Darabont üstleniyor.

6Cast Away – 2000

Chuck Noland, kişisel ve iş yaşamını saatin akışına göre kurmuş bir sistem mühendisidir. Chuck’ın son derece titizlikle yürüttüğü bu dakik düzen beklenmedik bir uçak kazası sonunda ansızın kesintiye uğrar. Büyük Okyanus’taki ıssız bir bölgede bulunan küçük bir adaya sağ olarak çıkmayı başaran Chuck burada tek başına ilginç bir yaşam mücadelesi vermeye başlar. Burada, şehir hayatındaki kimliğinden tamamen uzaklaşarak alışkanlıklarının hiçbir işe yaramadığını görmüştür. Tom Hanks’in Chuck olarak izleyici karşısına çıktığı Cast Away’in yönetmen koltuğunda ise başarılı isim Robert Zemeckis oturuyor.

7Road to Perdition – 2002

Sam Mendes imzasını taşıyan Road the Perdition, kiralık bir katil olan babayla oğlunun intikam hikayesini anlatır. Tom Hanks, Jude Law, Paul Newman gibi önemli isimleri bir araya getiren bu yapım; 1930’larda Ekonomik Buhran’ın hakimiyet sürdüğü yıllarda geçen, John Rooney adına çalışan, hayatını tetikçilik yaparak kazanan Michael Sullivan’ın intikam hikayesini anlatılır. Jr. Sullivan’ın, Rooney’in oğlu Connor Rooney’in babasının isteklerine karşı geldiği için bir adamı öldürdüğü sahneye tanıklık etmesiyle olaylar karışır. Görünürde küçük Sullivan’ın tanık olduğu cinayeti açığa çıkarmaması yüzünden, ama esas sebebin babası Sullivian’a olan kıskançlığından, Sullivan’ın karısı Annie’yi ve diğer oğlu Peter’i öldürür. Oğlu Jr. Sullivan’ı yanına alan Michael için artık intikam zamanıdır.

8Catch Me If You Can – 2002

FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenmektedirler; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI’ı peşinden koşturmaktadır. Bu ya bir kedi-fare oyunudur ya da sadece farenin oyunudur.

9The Terminal – 2004

Krakozhia isimli bir ülkenin vatandaşı olan Viktor Navorski, JFK hava limanına giriş yaptığı an pasaportunun geçersiz olması nedeniyle Amerika’ya girme hakkını kaybeder. Ülkesine geri dönmek zorunda kalan talihsiz adam bu esnada havaalanında televizyonda yayınlanan haber bültenindeki bir habere takılır. Ülkesi Krakozhia’da sivil savaş çıkmıştır ve ABD artık ülkesini resmi olarak tanımamaktadır. Bu nedenle ABD karasularına giremeyen adam, aynı sebepten ötürü kendi ülkesine de dönememektedir. Pasaport ve kimliği geçersiz olan Viktor’un yapabileceği tek şey dilini bile bilmediği bu ülkenin havaalanında yaşamayı öğrenmek olacaktır.

10Captain Phillips – 2013

2009 senesinin Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi, Somali’nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bu durum Amerikalılar’ın yaklaşık 200 yüzyıldır başına gelmeyen türden bir korsan saldırısıdır. Geminin dümenindeki deneyimli kaptan Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda eder. Korsan grubuyla, özellikle de liderleri Muse ile psikolojik bir savaşın içerisinde yer aldığı bu süreç, kendisini kurtarmaya çalışan bir kurtarma ekibinin de eşzamanlı çabasıyla oldukça yüksek tansiyonlu anlara ev sahipliği yapacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.