Türk Dizilerine Yasaklama Kararı

500

 

Makedonya Enformasyon ve Toplum Bakanı Ivo Ivanovski, başta “Muhteşem Yüzyıl” olmak üzere Türk dizilerinin gündüz ve prime-time saatlerde yayınlanmasını engellemek için televizyon kanununda değişiklik yapacaklarını açıkladı.
Türkiye'de izlenme rekorları kıran "Muhteşem yüzyıl", "İffet", "Ezel" ve "Binbir Gece" gibi dizilere, Makedonya hükümeti tarafından yasak geldi.
 
Gün boyu yayınlanan Türk dizilerinin ev kadınlarını ekrana kilitlediğine dikkat çeken Ivanovski, “Türk dizileri yüzünden kendi yapımımız televizyon programları gece yarısından sonra yayınlanmaya başladı. Kanallar arasında dolaştığımda bile "Muhteşem Yüzyıl", "Ezel", "Binbir Gece" gibi Türk dizilerine rastlıyorum. Hepsi çok güzel diziler ama 500 yıl Türk esaretinde kaldığımız yeter” diye konuştu.
 
Bakan, kademeli olarak Türk dizilerini yayından kaldıracak bir yasa tasarısı hazırladıklarını, 2013'te yürürlüğe girecek bu tasarıya göre, 08.00 ve 20.00 saatleri arasında TV kanallarında Makedon belgesel ve dizilerini ön plana çıkaracaklarını belirtti.
 
Türk dizileri hakkında daha önce de Yunanistan’da tartışmalar yaşanmış, Türk dizilerinin Yunan televizyonlarında yasaklanması çağrısında bulunulmuştu.

><!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.