Türkan Şoray: “Sultanlığım Tescillendi”

364

 

 
 
“* Üç yıldan beri kamera önüne geçmediniz. ‘Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam’ dizisinde sizi “Evet” demeye razı eden neydi?
Oyuncu olmanın sorumluluğunun bilinciyle gelen senaryolarda seçici davranıyorum ama dizilerin toplumdaki etkisini biliyorum ve seyircimle buluşmak için dizilerde oynamak istiyorum. ‘Hatice Sultan’ rolü beni cezbetti.
 
* ‘Hatice Sultan’ için nasıl bir hazırlık yaptınız?
Tarihi karakteri canlandırmak biraz kendi yorumunuzla ilgili oluyor. Çünkü o karakterin bugün hayatta gerçek karşılığı yok. Ancak herhalde saray şartlarında salına salına gezinen, edalı, buyurgan, kendinden emin, davranışları yumuşak ve çok kadınsı diye düşünüp buna göre bir karakter yaşatmaya çalışıyorum. Bugünkü Türkan Şoray olarak 300 yıl öncesinin ‘Hatice Sultan’ını yakalamaya çalıştım. O ortamda neler hissedebilir, öfkesi, kini, nefreti, kısacası tüm insani ve kadınsı duygularını düşündüm. Bu ruh haliyle de, harem odaları, saray dekorları, cariyeler, lale bahçeleri, mumlar, şamdanlarla yarı aydınlatılmış gizemli bir atmosferle bu ortamda görkemli saray kıyafetlerini de giyince, dış dünyadan soyutlanıp sanki bir zaman tüneline giriyorum. Kamera önüne geçince Hatice Sultan’ın duygularını kuşanıyorum. Dolayısıyla da sultan olmanın tadını çıkarıyorum. Hem de nasıl… İhtişamlı kıyafetler ve mekanlarda tarihin derinliklerinde olmak gerçekten de  heyecan verici. Çekimlerde kendimi gerçek   sultan gibi hissediyorum.
 
* Siz zaten sinemanın sultanı değil misiniz?
Evet, bana öyle bir unvan verilmişti. Eh, şimdi de sultanlığım tescillenmiş oldu. (kahkahalar)
 
* Tarihi bir dizide tarihi hissederek oynuyorsunuz. Türkan Şoray, gerçekten de öyle  bir dönemde, padişahın kız kardeşi olarak  yaşamak ister miydi?
(Gülüyor) İnsanlar, yaşadıkları dönemin   içinde mutluluğu buluyorlar ama o dönemde sarayda yaşayan kadınlar da herhalde mutluydular. Dış dünyadan soyutlanmış bir yaşamdı onlarınki. Oysa ben bu dönemde yaşıyorum. Bu dönemde yaşayan bir kadın olmak daha güzel benim için. Çünkü, bu devirde kadınlar kendilerini özgürce  ifade edebiliyorlar.
 
“Gençleri hayranlıkla seyrediyorum”
* Dizi ekibiyle inanılmaz bir uyum sergilediğiniz, özellikle genç oyuncuların çevrenizde pervane oldukları söyleniyor. Bunlar sizde ne gibi duygular yaratıyor?
Özellikle genç oyuncularla yaşadığım sıcak iletişim beni öyle mutlu ediyor ki, hepsini hayranlıkla seyrediyorum. Gurur duyuyorum. Onların beni sevdiğinden  kat kat çok seviyorum onları.
 
* Cemal Hünal şöyle bir açıklama yaptı:  “Türkan Hanım setteyken, yaklaşık bir kilometrelik bir alanda kimse sesini çıkarmıyor. Set içinde de sultan, dışında da sultan. Geçende set işçilerinden birine ‘Merhaba’ dedi, adam düştü bayıldı.”  Ne diyeceksiniz?
Bunları duyunca o kadar mutlu oluyorum ki, anlatamam. Sağ olsunlar, var olsunlar.
 
“Kızlarımız haklarını arayabilmeli”
 
* Türkiye’de yaşayan kadınlarla ve  onların sorunlarıyla ilgili neler  söylemek istersiniz?
Kadınların sorunları bitmeyecek gibi görünüyor. Kadına bakış ve zihniyet değişmeli. Kadınların sorunlarının çözülmesinde erkeklerin de bilinçlenmesi gerekiyor. Genç kızlarımız, öncelikle eğitim görmeli ve meslek sahibi olmalı. Ekonomik bakımdan erkeğe bağımlı olmamalı, hakkını arayabilmeli, sesini duyurabilmeli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.