”Umutsuz Ev Kadınları”nın Başarısı Örnek Gösterildi

611

 

 
 
ABD’de yayımlanan saygın iş dünyası dergisi Bloomberg Businessweek, Türkiye’de yayımlanan uyarlama dizilerin başarısını masaya yatırdı.
Dergi, Disney yapımı “Umutsuz Ev Kadınları”ndan, Amerikan ABC televizyonunda orjinali “Grey’s Anatomy” olarak yayınlanan “Doktorlar” dizisine kadar uyarlama dizilerin Türkiye ve gelişmekte olan diğer ülkelerdeki başarısını mercek altına aldı. Gelecek ay Fox TV’de “Private Practice” adlı dizinin Türk versiyonu olan ”Merhaba Hayat”ın yayınlanacağını duyuran dergi “Umutsuz Ev Kadınları”nın da Türkiye’de en çok izlenen 8. dizi olduğunu yazdı.
 
Altyazı ve dublaj istenmiyor
“Umutsuz Ev Kadınları’nın yeni bir adresi var: İstanbul’un Gül Sokağı” tanımını yapan dergiye göre uluslararası stüdyolar da Türkiye’nin kopya dizilerinden çok memnun. Bunun sebebi ise Türkiye’de yayımlanan dizilerin kısa sürede popüler hale gelip Ortadoğu’da da satılmaya başlanması olarak açıklanıyor. Türk dizilerinin Ortadoğu’da satılması sayesinde ek gelir elde eden şirketler bu nedenle Türkiye’deki kopya dizileri destekliyor. Sony Pictures Television şirketinin uluslararası üretim müdürü Andrea Wong dergiye, “Şu anda Ortadoğu’daki televizyon dünyası her şey için büyük bir iştaha sahip. Türkiye bölgedeki anahtar pazar” yorumunu yaptı. Yıllardır ‘Kim 500 milyon ister’ ve ‘Survivor’ gibi programların da yabancı ülkelere uyarlandığını hatırlatan dergi artık yeni modanın Amerikan dizilerinin yerel versiyonları olduğunu söyledi.
Dergi, muhafazakar toplumlarda altyazılı ve dublajlı programların izlenmek istenmediğini belirtti. Bu nedenle de muhafazakar toplumların yaşadığı ülkelerde yabancı dizilerin yerel versiyonlarına olan talep artış gösterdi. Informa Telecoms & Media adlı İngiliz kuruluşun raporuna göre de 2012yılında Türkiye, Brezilya ve Çin uluslararası reklam pazarında en çok büyüyen 10 ülke arasına girdi. Bu ülkelerdeki reklam gelirlerinin artışı da uluslararası kuruluşların buradaki televizyon programlarına daha fazla yatırım yapması olarak geri dönüş gösterdi. Gelecek ay Cannes’da düzenlenecek olan dünyanın en büyük televizyon içeriği fuarı MIPCOM’da başrolde Türkiye’nin olması bekleniyor. Fuarda Türkiye’deki kopya dizilere özel olarak bir etkinlik gerçekleştirilecek.
 
Uyarlama diziler
–  Doktorlar – Greys Anatomy
–  Umutsuz Ev Kadınları –  Desperate Housewives
–  Merhaba Hayat – Prive Practice
–  Bir Erkek Bir Kadın – Un gars, une fille
–  Çıplak Gerçek – Naked Truth
 
 
Uyarlama yarışmalar
–  Çarkıfelek
–  Kim Milyoner Olmak İster
–  O Ses Türkiye
–  Yetenek Sizsiniz
–  Yok Böyle Dans
–  Survivor
–  Wipe Out
–  Fear Factor
–  Canlı Para
–  Var Mısın Yok Musun
–  Yemekteyiz
–  Ben Bilmem Eşim Bilir
–  Şanslı Masa
–  Şebeke
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.