Ünlü korku filmi yönetmeni Stuart Gordon 72 yaşında öldü

7

From BeyondRe-Animator ve Dagon gibi filmleriyle tanıdığımız ünlü korku filmi yönetmeni Stuart Gordon 72 yaşında öldü.

Chicago’da doğan Gordon, Wisconsin-Madison Üniversitesi’ne kaydolmadan önce yaratıcı hayatına ticari bir sanatçı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra ise filmlerde yer almak istediği için oyunculuk dersleri aldı ve tiyatro dalında ihtisas yaptı.

İlk tiyatro şirketi olan Screw Theatre’ı kurarken hayatının sinema sektörü dışındaki itici dinamiğinin sahne sanatlarını olduğunu kanıtladı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Gordon, Organic Theater Company’yi kurarak oyun yazmaya ve yönetmeye devam edip ve David Mamet’in New York’taki Cinsel Sapkınlığı da içeren yeni çalışmalarına öncülük etti.

Gordon, dehşet içeren korku türünde çalışmalarıyla biliniyor olsa da, bir aile komedisi olan Eyvah Çocuklar Küçüldü (Honey, I Shrunk the Kids) isimli filmin de yapımında rol aldı. Space Truckers’ı yazdı ve yönetti ve 1998 yılında Ray Bradbury’nin The Wonderful Ice Cream Suit’in uyarlamasını yaparak onun da yönetmen koltuğuna oturdu.

Jeffrey Combs’un rol aldığı Re-Animator, bizce sonsuza kadar en ünlü filmi olacak (hikayeyi 2011’de bir müzikal haline getirmişti), ancak Gordon’un sinematik CV’sinde DollsRobot Jox ve King Of The Ants gibi çalışmaların da olduğunu es geçmemek gerek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.