Ünlü Oyuncu Yoğun Bakımda

402
Sezer Sezin kimdir? 
 
25 Ekim 1929'da İstanbul Eyüp’te doğdu. Asıl adı Mesrure Sezer’dir. İlk ve orta öğrenimini Eyüp’te tamamladı. Tiyatroya olan ilgisi sebebiyle o yaşlarda bale dersleri almaya başladı.
 
1945 ses opereti içinde Atilla Revüsü bale grubuna katıldı. 1 yıl sonra Vedat Örfi Bengü’yle birleşerek Sezer Tiyatrosu’nu kurdu. Sinemaya 1944’te ‘‘Hürriyet Apartmanı’’, 1945 ‘‘Köroğlu’’ ve ‘‘Yayla Kartalı’’ filmlerinde küçük rollerle başladı.
 
Asıl çıkışını 1946’da Erman kardeşlerin şirketine ‘‘Damga’’ filmiyle yaptı. Sanatçı Ömer Lütfi Akad yönetmenliğinde başrol oynadığı ‘‘Vurun Kahpe’’ye adlı film ile adını duyurdu. Ardından Arzu ile Kamber, Tahir ile Zühre filmleri için 6 ay Bağdat’ta kaldı. Ömer Lütfi Akad, Atıf Yılmaz, Semih Evin, Memduh Ün gibi yönetmenleri sinemaya kazandırdı.
 
1955’te yılın ‘En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’nü aldı. 1959’da Metin Erksan’ın yönetiminde ‘‘Şoför Nebahat’’ filminde rol alarak Türk izleyicisinin gönlüne taht kurdu. 1965’te İzmir Fuarı’nda ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. 1967 yılından itibaren sinemadan uzaklaştı. 1984’teki 21. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Onur Ödülü’, 1993’te 12. İstanbul Film Festivali ‘Jüri Onur Ödülü’nü aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.