Hollandalı usta görüntü yönetmeni Robby Müller bugün hayatını kaybetti. Amsterdam’da hayata gözlerini yuman Müller, 78 yaşındaydı…

robby müller

Robby Müller Kimdir?

Müller 1940’ta o zamanlar Hollanda Antilleri olarak bilinen Curaçao’nun Willemstad şehrinde doğdu. 1953 yılında Amsterdam’a taşındı. 1962-1964 arasında Hollanda Film Akademisi’nde okudu. Birkaç tane kısa filmde çalıştıktan sonra Wim Wenders’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Summer in the City’de kamera arkasına geçti. Wenders’ın Alice in the Cities, Kings of the Road, The American Friend ve Paris, Texas gibi filmlerinde kameranın emanet edildiği isim her zaman Müller’di. Müller ayrıca hem ana akım, hem de bağımsız Amerikan yapımlarında da yer aldı. 1988 yılında Cannes Film Festivali’nde jüri üyesi olmuştur. Lars von Trier’in 1996 yapımı Breaking the Waves filmiyle New York Film Eleştirmenleri’nin En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüne layık görüldü.

Müller ayrıca Jim Jarmusch’un Down by Law, Dead Man ve Coffee and Cigarettes, Lars von Trier’in Dancer in the Dark, Sally Potter’ın Tango Lesson gibi filmlerinde de çalıştı. 4 Temmuz 2018’de Amsterdam’da vefat etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.