Çolpan İlhan, Yeşilçam’ın naif, başarılı kadın oyuncularından bir tanesidir. Vefatının 4. yılında kendisini tanımaya ne dersiniz?

Çolpan İlhan

Çolpan İlhan, 8 Ağustos 1936 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Şair Attila İlhan‘ın kız kardeşidir. Ayrıca Cengiz adında bir abisi daha vardır. Babası avukatlık yaparken ani bir kararla kaymakamlığa geçmiş sonrasında da ilk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı şehirlerde tamamlamıştır.  Balıkesir‘in Sındırgı ilçesine taşınınca Lise eğitimine Balıkesir‘de Balıkesir Lisesi’nde başlamış ve sonra da İstanbul‘da yatılı olarak okuduğu Kandilli Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından da İstanbul Belediye Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun olmuştur.

Çolpan İlhan

Akademi öğrenimi sırasında Akademinin Tiyatro Kulübü’nün sahnelediği ‘‘Antigone” oyunundaki başrolü ile dikkat çekince, film teklifleri başlamıştır. İlk filmi ‘‘Kamelyalı Kadın”dır. 1957 yılında ilk sinema filmi “Kamelyalı Kadın” filminde başrol oynamıştır. Aynı yıl yani 1957 yılında Küçük Sahne tiyatrosunda Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynamıştır. Burada 3 sene görev yaptıktan sonra Oda Tiyatrosu’nda görev almıştır. Daha sonra Kent Oyuncuları tiyatrosuna geçmiştir. 1997 yılında her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri dağıtmakta olan “Sadri Alışık Kültür Merkezi”ni kurmuştur. Bugün tiyatro oyunları sergilemenin yanı sıra eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Çolpan İlhan

Çolpan İlhan, 1959 yılında çevirdiği “Yalnızlar Rıhtımı” adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Sadri Alışık ile tanışır. Alışık’la bu filmin uzun süren rıhtım sahnelerinde yakınlaşırlar. Çolpan İlhan, Sadri Alışık’dan önce üç kere nişanlanır. Yönetmen Metin Erksan, oyuncu Fikret Hakan ve Münir Özkul. Ama evlilik kararını Sadri Alışık’tan yana kullanır. Çolpan İlhan, 20 Ağustos 1959 tarihinde sinema oyuncusu Sadri Alışık ile evlenir. Sadri Alışık 1995 yılında vefat edene kadar da evli kalırlar. Kerem Alışık adında oyuncu olan bir oğlu vardır. Çolpan İlhan, bir röportajında eski gelini Sibel Turnagöl ile hâlâ görüştüğünü ve sahne kostümlerini diktiğine değinmişti.

  73. Yaşında Çetin Tekindor Filmleri

Çolpan İlhan, 25 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul’da bir kalp krizi neticesinde 78 yaşında hayata veda etti.

Öne Çıkan Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.