Beklemekten Saçlarımızı Beyazlatan Dizi: Vikings

1528

3 Mart 2013 günü History Channel’da yayınlanarak hayatımıza giren bu güzide dizi 25 Ocak 2018 tarihinde 5. sezon arasına girdi. Sezon arasının biraz uzun tutularak yeni bölümlerin 15 Temmuz 2018’de yayınlanacağı duyuruldu. Bu uzun sezon arasında diziye başlamayanları diziye başlatmak için; diziyi izleyenleriyse “dur bi’ daha izleyeyim” dedirtmek için bu yazıyı kaleme alıyorum. Hiç izlemeyenler için ufak spoilerlar içerebilir; affınıza sığınıyorum. Hadi başlayalım 🙂

Gülüşüyle ve zekasıyla hepimizin beğenisini kazanan Ragnar Lodbrok/Lothbrok:

 

 

 

 

 

 

 

İskandinav mitolojisinde önemli bir yere sahip kahraman. Fransa ve İngiltere’ye yapmış olduğu baskınlarla efsanevi hale gelen bir savaşçıdır. Bir çiftçi iken içindeki macera duygusunu bastıramamış, farklı topraklar keşfetmeyi amaçlamış ve bu uğurda Earl Haraldson’a karşı çıkmıştır. Daha sonra yer yer yanlış bulduğumuz hareketlerde bulunsa da öyle bir sevgi ve saygı kazanmıştır ki unutulmaz dizi karakterleri arasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

Sarı saçlarını deli gönlümüze bağlamaya kıyamadığımız Lagertha: 

 

 

 

 

 

 

 

Öyle bir karakter ki yer almadığı bölümlerde gözünüz hep onu arar. Sert mizacıyla, yumuşak kalbiyle ve savaşçı ruhuyla hayranlık uyandıran bir kadın Lagertha. Ragnar’a olan aşkını öyle güzel hissettirir ki hayranlığınız bir kat daha artar. Erkek savaşçıların saygı duyduğu muazzam bir savaşçıdır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde kendini “Earl İngstad” olarak tanıtır. Kadınlara savaş dersi vererek kendisine muazzam birlikler kurar. Başına bir iş gelmesin diye dua edebileceğiniz nadir güzelliklerden biridir kendisi.

Biraz deli biraz dahi Floki:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ragnar’a olan sevgisiyle “Var mı böyle dostluklar be!” dedirten, bu sevgi uğruna kendini tüketen bir adam. Dizinin başlangıç bölümünden yayınlanan son bölüme kadar yaptığı bütün yanlışlara rağmen sempatikliğini koruyan ve sevilen nadir karakterler arasında kendine yer buldu. İskandinav tanrılarına en bağlı olan karakter Floki’dir. Bu bağlılık onun Ragnar’la arasının açılmasına dahi yol açmıştır; ama o her koşulda Ragnar’ın yanında olmuştur. Son sezondaki yolculuğunun neyle sonuçlanacağını merakla bekliyoruz.

Ragnar’ın bir türlü sevilmeyen/sevilemeyen kardeşi Rollo:

 

 

 

 

 

 

Hırsı nedeniyle yanlışlardan kurtulamayan bu abimiz, Lagertha’ya hayranlık duymaktadır. Hatta duyduğu bu hayranlığı büyük bir aşk olarak yansıtmaktadır. Ragnar’a olan kıskançlığının temelinde Lagertha mı yatmakta pek bilmiyoruz; lakin bu kıskançlık kendisinin sevilememesinin en büyük nedenlerinden biridir. Karakteri o kadar çalkantılıdır ki neyi yapıp neyi yapmayacağını kestirmeniz mümkün değildir. 5. sezonda da bu çalkantılı ruh halinden çıkamamış ve bizi gerçekten şaşırtacak/aslında şaşırtmayacak bir hamleye imza atmıştır. Ne kadar çabalarsak çabalayalım bir türlü sevemedik seni be Rollo!

Ragnar’ın yüce gönüllü dostu Athelstan:

 

 

 

 

 

 

 

Bir esir olarak geldiği Kattegat’ta karakteriyle ve davranışlarıyla sevilen bir dosta dönüştü Athelstan. Yokluğunda bile etkileri devam etti. İçindeki karmaşayı öyle güzel aktardı ki bize Ragnar’ın Ragnar olma yolundaki en değerli dostu kendisiydi… İlerleyen bölümlerde de kendisini anacağımıza eminiz.

Dizinin sevilmeyen karakteri Prenses Aslaug:

 

 

 

 

 

 

 

 

Ragnar’ı zekasıyla etkileyen, annesi ve babası destanlarda yer alan, güzel ama sevilmeyen karakter Aslaug. O kusursuz aşkın arasına bir kara bulut gibi girmesi nedeniyle sevilmemekte. Ragnar’a birçok oğul vermiştir. Diğer kadınlar gibi savaşçı değildir; zekasıyla ve ince düşünebilme kabiliyetiyle diğer kadınlardan sıyrılmıştır. Ragnar’la ne kadar mutlu olabilmiştir bilemiyoruz; fakat oğulları arasında yaptığı ayrım dizide önemli olaylara yol açmıştır.

Ragnar ve Lagertha’nın biricik oğlu Björn:

 

 

 

 

 

 

 

 

Karakterini kendisi şekillendiren, ayılarla güreşen, muazzam bir savaşçı. Ee anne Lagertha baba da Ragnar olunca harika bir savaşçı olmama ihtimali sıfırlanıyor. Maceracı ruhunu babasından alan bu güzel adam dizi boyunca birçok sıkıntı yaşıyor. Kendisine yeni yollar açıp yeni yerler keşfetmeyi her şeyden çok isteyen bu adamın kral olmak gibi bir derdi yok. Bu nedenle diğer kardeşlerinin arasından sıyrılıyor. Yaşadığı aşklar ve talihsizlikler ise gerçekten üzücü. Yeni sezon da en çok merak edilen karakterlerden biri olduğu konusunda şüphe yok.

Babasının ismini unutturacak kadar büyük bir zafer dileyen Ivar the Boneless:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dizide gördüğümüz en acımasız karakter olduğu konusunda şüphemiz yok. Fiziksel eksikliklerini kendine koruma kalkanı olarak kullanan, öfkesi nedeniyle istemediği şeyleri yapan ama asla pişmanlık duymayan bir karakter. Lagertha’ya olan kini kendisine daha fazla güç vermektedir. Keskin zekasını annesinden, savaşçı özelliğiniyse babasından alan Ivar, korkusuzdur. Yeni sezonda yapacaklarıyla unutulmayanlar arasına gireceğine eminiz; ama iyi olarak mı kötü olarak mı kestiremiyoruz.

Fiziksel olarak babasına en çok benzeyen oğul Ubbe:

Mantıklı ve merhametli. Lagertha’yla yapmış olduğu anlaşma nedeniyle Ivar gözünde bir hain. Babasına fiziksel olarak benzese de karakteristik özellikleri nedeniyle diğer kardeşlerin önüne geçmesi pek mümkün değil gibi görünüyor. Liderlik yapmaya elverişli bir kumaşa sahip olmayan Ubbe, kardeşlerine oldukça düşkün. Babasının hayalini gerçekleştirmek amacıyla yaptığı hareketler nedeniyle Ivar ile karşı karşıya geliyor. Kazananın kim olacağını merak ediyoruz.

Karakter olarak amcasına benzeyen oğul Hvitserk:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kimin yanında duracağı konusunda sıklıkla karar değiştiren Hvitserk, doğru tarafı seçebilecek mi? Babasından savaşçılık özelliği harici hiçbir özellik almadığını her fırsatta gözümüze sokan Hvitserk, stratejik açıdan da oldukça zayıf. İlerleyen bölümlerde büyük bir atak yapmazsa efsaneleşmesi pek mümkün değil.

Anne sevgisinin eksikliğini sıklıkla hisseden karakter Sigurd:

 

 

 

 

 

 

 

Annesini affedemeyen bir çocuk Sigurd. Bu nedenle Ivar’la çatışma halinde. Çatışmanın sonu kendisi için pek iyi olmuyor ne yazık ki… Kısa sürede sempati toplayan bu karakteri anmadan geçmek olmaz.

Daha nice karakteri hayatımıza dahil eden bu güzel dizinin yeni bölümlerini merakla bekliyoruz. Siz de eleştirilerini yoruma ekleyerek bize destek olabilirsiniz! 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.