Yeşilçam’ın Sultanı biri olan Türkan Şoray  73 yaşına girdi. Yıllar geçse de güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Türkan Şoray’ın doğum gününü kutlama adına onun en güzel filmlerinden bir seçki hazırlamak istedim.

Vesikalı Yarim

Türk sinema tarihinin en güzel aşk filmlerinden biri olarak hafızalara  Vesikalı Yarim Sait Faik ‘in bir öyküsünden esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştı.  Türkan Şoray  Sabiha adında bir konsomatris rolünde oynuyor.  Sabiha ve Halil’in duygularına karşılık vermesiyle gelişen olay zinciri melodram bir hale dönüşüyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk sinemasında sonu sevenlerin kavuşmasıyla bitmeyen nadir filmlerinden de biri olarak karşımıza çıkıyor. ‘’Sevgi iyilikti, sevgi emekti ‘’ sözleriyle sevginin bize ne olduğunu anlatabilen  nadir filmlerden biri. Kendisini bir çocukla terk edip gitmiş İlyas ve kötü günlerde ona kol kanat germiş Cemşit arasında kalan Asya ve çocuğunun seçimi doğrultusunda hareket etmesi bu filmi unutulmazlar arasına sokan ayrıntılardan biri oluyor.

Devlerin Aşkı

Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın arasındaki muhteşem uyumun gözler önüne serildiği bir film olan Devlerin Aşkı’dır. Türkan Şoray bu filmde artık daha olgun bir yaş aralığında ve kariyerinin zirvesindedir.  Herkesin aşık olduğu  Süreyya adında bir karakteri canladıran Şoray, bu filmiyle de uzun süre kendinden ve performansından söz ettirmiştir.

Sultan

Gecekondu denilince akla gelen filmlerin başında Sultan gelir. Dört çocuğuyla derme çatma bir gecekondu mahallesindeki yaşam mücadelesini anlatıyor. Oldukça güçlü arka planı toplumsal, ekonomik ve politik çıkarımlar yapılabilecek bir film olarak türk sinema tarihine geçmiştir.

Kara Gözlüm

Kara Gözlüm filmi yıllar boyunca  film müziğiyle unutulmazlar arasında oldu. Balıkçı Azize’nin ve klasik müzikle ilgilenen bir müzisyen olan Kenan’ın aşkını anlatan filmi defalarca izlesek de bir türlü bıkmadık. Her izleyişte farklı bir tat bıraktı.

Yeşilçam’ın Sultanı : Türkan Şoray’ın 4 Unutulmaz Filmi

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.